Polski English Svenska
Poznaj Kraków

Zapraszamy na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem - w języku polskim, szwedzkim i angielskim.

Z wielką przyjemnością i prawdziwą pasją pokażemy Państwu magiczny Kraków, zorganizujemy lot balonem lub spędzimy kilka dni w uroczym zakątku opodal Babiej Góry. Zapraszamy wszystkich, którzy zawitają w okolice starego grodu Kraka – zarówno tych najmłodszych jak i tych starszych czy to w grupie czy indywidualnie. Opowiemy nie tylko o architekturze i historii naszego Królewskiego Miasta, ale również o ludziach, którzy tu mieszkają – znanych i nieznanych, o kuchni i przysmakach niemal z całego świata jak również o teraźniejszości, która w niezwykły sposób łączy się tutaj z przeszłością.

Podczas zwiedzania Królewskiego Miasta Krakowa zwracamy szczególną uwagę na to, by zwiedzający poczuli klimat miasta i zobaczyli życie w nim "od środka", bo przecież „nie zwykły zapis wydarzeń, ale dopiero opowiedziana historia ma sens.”

Każdy spacer po mieście uszyjemy na odpowiednią miarę. Dostosujemy się do wszelkich Państwa sugestii.

Dla wycieczek autokarowych proponujemy połączenie spaceru po mieście z wizytą np. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie powstaje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” lub wyjazd na Kopiec Kościuszki albo zwiedzanie miasta przez okna autokaru z opowiadaniem pilota o poszczególnych miejscach.

Oferujemy również usługi pilotażowe na trasach do Zakopanego, Wieliczki, na spływ Dunajcem czy na Szlak Architektury Drewnianej.

Propozycje tras

Poza szlakami, które znajdują się poniżej proponujemy Państwu połączenie wybranej trasy z ciekawą opowieścią na temat, który państwa szczególnie interesuje, a my stworzymy dla Państwa
osobisty szlak zwiedzania Krakowa.



  • Droga Królewska - Jak królowie przybywali na Zamek Królewski na Wawelu?

    4 h

    Zwiedzanie rozpoczynamy na placu Jana Matejki przy Pomniku Grunwaldzkim, skąd udajemy się pod Barbakan - jeden z niewielu zachowanych tego typu obwarowań średniowiecznych w Europie. Podążając nieistniejącą już, ale zaznaczoną kostką brukową dawną "szyją Barbakanu" przechodzimy przez Bramę Floriańską, aby jak dawniej królowie i posłowie przejść ulicą Floriańską - z Jamą Michalika i hotelem "Pod Różą", obecnie najdroższą ulicą w Krakowie, na Rynek Główny - drugi co do wielkości rynek średniowieczny w Europie. Tam posłuchamy krótkiej opowieści o lokacji miasta i kościele Mariackim, w którym podziwiać będziemy arcydzieło późnego gotyku - Ołtarz Wita Stwosza. Sukiennice, Wieża Ratuszowa i kościół Świętego Wojciecha to pozostałe budowle o długiej historii.

    Ulicą Grodzką podążamy do Placu Wszystkich Świętych, do kościołów Dominikanów i Franciszkanów. W tym drugim obejrzymy wspaniały secesyjny witraż Stanisława Wyspiańskiego pt."Bóg Ojciec" oraz jedyne w swoim rodzaju klasztorne krużganki z XIII-wiecznymi freskami. Klasztor O.O. Dominikanów natomiast posiada romańskie elementy architektoniczne z XIII i XIV-wieku. Powracając na ulicę Grodzką przejdziemy obok najstarszego, bo XIV-wiecznego godła w Krakowie, a także domu, w którym mieszkał i pracował w XV-wieku mistrz Wit Stwosz, który stworzył ołtarz w kościele Mariackim, dalej mamy jeden z najstarszych średniowiecznych budynków Akademi Krakowskiej dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Iuridicum. Obok znajduje się kościół śś. Piotra i Pawła z rzeźbami 12 apostołów, w tym rzeżbą św. Piotra ufundowaną przez papieża Jana Pawła II oraz romański, surowy w wyglądzie kościół św. Andrzeja.

    Tuż obok plac św. Marii Magdaleny prowadzi nas na jedną z najstarszych ulic Krakowa - Kanoniczą, zamieszkałą w średniowieczu przez kanoników Kapituły Katedralnej na Wawelu. Na końcu ulicy przed nami Wzgórze Wawelskie, gdzie majestatycznie wznosi się Zamek Królewski i Katedra Wawelska, którą wraz z dziedzińcem zamkowym zwiedzimy w ciągu 1,5 godziny. Wśród opowieści znajdzie się i ta, która mówi o "niezwyciężonym mistrzu turniejów rycerskich". Trasę możemy również odwrócić, czyli rozpocząć od zwiedzania wzgórza wawelskiego, a skończyć na pl. Matejki.

  • Kraków średniowieczny wraz z Podziemiami Rynku Głównego

    4 h

    Zapraszamy Państwa na spacer po średnio wiecznym Krakowie, podczas którego pokażemy budowle i obiekty pochodzące z epoki średniowiecza w oryginale czyli to, z czego miasto słynie. Opowiemy jak religia i kultura tamtych czasów wpływała na ówczesną architekturę. Stojąc na największym średniowiecznym rynku w obecnej Europie czyli na krakowskim Rynku Głównym, posłuchają Państwo opowieści o tym jak tworzyło się miasto i jak żyli jego mieszkańcy. Wizyta w kościele Mariackim przed otwartym - największym gotyckim ołtarzem w Europie – Ołtarzem Wita Stwosza z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Spotkanie możemy zakończyć zwiedzaniem nowego multimedialnego - (konieczna wcześniejsza rezerwacja !) - Muzeum Podziemi Rynku Głównego, które znajduje się 5 metrów poniżej albo przy słynnym Barbakanie, który od końca średniowiecza strzegł dostępu do miasta.

  • Kraków renesansowy z wejściem do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich

    3 h

    Zapraszamy Państwa na wspólny spacer po renesansowym Krakowie, który rozpoczniemy na Wzgórzu Wawelskim, a dokładnie mówiąc na pięknym renesansowym dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego. To tutaj bowiem odnajdziemy początki epoki renesansu. Opowieść, której Państwo posłuchają przybliży historię budowy dziedzińca i przypomni o skarbach kultury i sztuki obecnych w Komnatach zamkowych. Proponujemy dlatego połączyć zwiedzanie( z zarezerwowaną wcześniej!) wizytą w Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.

    Następnie odwiedzimy Katedrę Wawelską z Dzwonem Zygmunta – zobaczą Państwo pierwszą renesansową pracę architektoniczną na ziemiach polskich oraz perełkę włoskiego renesansu na północ od Alp i na chwilę zajrzymy do Muzeum Katedralnego. Po zejściu ze Wzgórza Wawelskiego ulicą Kanoniczą podążamy na Rynek Główny wstępując po drodze do kościoła Dominikanów. Kościół Mariacki i Sukiennice będą ostatnimi obiektami na naszej renesansowej trasie. Do zobaczenia !

  • Wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedra Wawelska i "Skałka"

    4 h

    Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego rozpoczynamy od dziedzińca Zamku Królewskiego. Następnie udajemy się na wystawę lub wystawy przez Państwa wybrane – (koszt 1 wystawy to 65 zł płatne do kasy wawelskiej. Konieczna wcześniejsza rezerwacja, za którą turyści indywidualni również płacą. Poniedziałki zamknięte) -, po czym zwiedzamy Katedrę Wawelską wraz z Muzeum Katedralnym, a potem bulwarami wiślanymi przechodzimy do kościoła „na Skałce” bardzo silnie związanego z osobą Jana Pawła II, ale też z historią św. Stanisława patrona Polski. Jego opiekunami są "od zawsze" OO. Paulini, którzy tworzą większą część swojej społeczności zakonnej na świecie właśnie w Polsce - w Krakowie i w Częstochowie. Tuż obok kościoła znajduje się majestatyczny Ołtarz Trzeciego Tysiąclecia powstały w 2007 roku.

    Wzgórze Wawelskie usytuowane jest 218 m n.p.m. nad najdłuższą rzeką Polski, Wisłą. Kraków to miasto Królów Polskich, miasto świetności narodu polskiego, miasto nie tylko piękne ale i niezwykle ważne, bo to tutaj tworzyło się państwo polskie i tutaj Polacy w okresie zaborów odnajdywali ducha Polski. Wapienne jurajskie wzniesienie a dzisiejszy Wawel oferował schronienie i bezpieczeństwo, a żyzne gleby wokół i lasy dostarczały pożywienia i materiału do budowy. Ludzie osiedlali się więc tutaj coraz liczniej. W XIII-wieku odkryto sół i pokłady srebra niedaleko Krakowa. Stopniowo rozwijał się handel - to tutaj krzyżowały się szlaki z północy na południe i z zachodu na wschód. Tutaj ustanowione zostało biskupstwo w roku 1000. To w Katedrze koronowano królów, to tutaj także odbywały się pochówki królewskie.

    Możemy zwiedzać następujące wystawy na Zamku: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec koronny, Zbrojownię, Sztukę Wschodu w Zbiorach Wawelskich oraz Wawel Zaginiony. W przypadku grupy zorganizowanej należy zawsze dokonać wcześniej rezerwacji. Niezwykle piękny jest XV-wieczny renesansowy dziedziniec krużgankowy wykonany przez 2 włoskich artystów Franciszka Florentczyka oraz Bartolomeo Berrecciego i tym samym przypominający ówczesne florenckie wzornictwo. W Skarbcu Koronnym podziwiać możemy miecz koronacyjny królów polskich zwany "Szczerbcem", a w Komnatach Królewskich słynne renesansowe XVI-wieczne "arrasy wawelskie" króla Zygmunta Augusta - ostatniego władcy z dynasti Jagiellonów.

    W Katedrze Wawelskiej natomiast znajduje się w ocenie znawców perła włoskiego renesansu na północ od Alp, czyli Kaplica Zygmuntowska zaprojektowana i wybudowana przez już wspomnianego Bartolomeo Berrecciego na zlecenie króla Zygmunta I Starego. Na środku Katedry w srebrnym barokowym sarkofagu znajdują się szczątki biskupa św. Stanisława. Miejsce to nazywamy "Ołtarzem Ojczyzny" i tutaj składano przez wieki różnego rodzaju wota, jak chorągwie nieprzyjaciela zdobyte na wojnie. Cztery sarkofagi czterech królów polskich, w tym jeden ku czci króla Kazimierza Jagiellończyka wykonany przez samego Wita Stwosza to wspaniale przykłady sztuki gotyckiej na polskiej ziemi.

    Wychodząc na Wieżę Zygmuntowską, gdzie mieści się słynny dzwon ufundowany przez króla Zygmunta I Starego w 1520 roku, widzimy pęknięte w 2000 roku serce dzwonu. Widok po wyjściu na wieżę rekompensuje trud przemierzenia kilkudziesięciu schodów.

    Na zakończenie schodzimy ze Wzgórza Wawelskiego i podziwiając widok na południową część miasta, udajemy się do kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa zwanego popularnie „Skałką”. To miejsce szczególne w Krakowie a dlaczego? Tego dowiedzą się Państwo i sami zobaczą na miejscu.

  • Kraków wieczorową porą

    2 h

    To urokliwy spacer pełen mało znanych opowieści o mieście, postaciach i zdarzeniach.

  • Śladami Jana Pawła II

    4 h

    Kraków jest niewątpliwie jedynym miastem na całym świecie, w którym przemierzamy miejsca, z którymi papież Jan Paweł II był silnie związany. Tutaj bowiem studiował, pracował, bywał aktorem, otrzymał święcenia kapłańskie i to stąd pojechał do Rzymu na pamiętne konklawe w 1978 roku.

    Podczas naszego spaceru odwiedzimy lub zatrzymamy się przy tych właśnie miejscach. Posłuchają Państwo opowieści o Karolu Wojtyle i Janie Pawle II, który jest i zawsze będzie obecny w Krakowie.

  • Oppidum Ludaeorum - Trasa Zabytków Żydowskich i Emalia Fabryka Oscara Schindlera

    4 h

    Spotykamy się na pl. Wolnica, który znajduje się pomiędzy dawną żydowską i chrześcijańską częścią krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Przechodząc wąskimi uliczkami obok starych kamienic na naszej drodze widzimy synagogi, place i placyki aż docieramy do ulicy Szerokiej - dawnym centrum życia społeczności żydowskiej. To tutaj mieszczą się aż trzy synagogi – najstarsza w całej Polsce Synagoga Stara i znana Żydom na całym świecie Synagoga Remuh. To tutaj również odbywa się każdego lata słynny Festiwal Kultury Żydowskiej. Po wysłuchaniu opowieści o historii, kulturze i obyczajach Żydów krakowskich udajemy się do Muzeum o nazwie Emalia Fabryka Oscara Schindlera, gdzie w niezwykle nowoczesny i interaktywny sposób poznajemy dzieje Krakowa i jego mieszkańców w czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945. Muzeum jest tłumnie odwiedzane przez zarówno krajowych jak i zagranicznych turystów.

    Proponujemy zwiedzanie muzeum również jako turyści indywidualni i bez konieczności zwiedzania żydowskiego Kazimierza.

  • Oppidum Ludaeorum i Kazimierz chrześcijański

    5 h

    Trasa ta stanowi tematyczne połączenie Kazimierza chrześcijańskiego i Kazimierza żydowskiego. Można zrezygnować ze zwiedzania muzeum Emalia Fabryka Oscara Schindlera – wybór należy do Państwa.

  • Uniwersytet Jagielloński wczoraj i dziś

    2 h

    Spotkanie rozpoczynamy przed Collegium Maius, gdzie podziwiamy surowe szkarpy z tzw. dzikiego kamienia typowe dla krakowskiego budownictwa średniowiecznego oraz piękny wykusz, w którym wykorzystując dzienne światło stał lektor i czytał. To właśnie Collegium Maius jest jednym z najstarszych zachowanych budynków uniwersyteckich w tej części Europy i obecnie siedzibą Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na dziedzińcu z pięknym kryształowym sklepieniem kilka razy w ciągu dnia pobrzmiewa akademickie "Gaudeamus Igitur", a figurki osób szczególnie zasłużonych dla uczelni dumnie kroczą w takt tego hymnu. Na naszej trasie zobaczymy także budynki kilku innych collegiów w tym Collegium Novum i Collegium Iuridicum i odwiedzimy kolegiatę uniwersytecką św. Anny. Opowieść o niezwykłej historii Uniwersytetu, o jego rozwoju, profesorach, uczniach i pierwszych kobietach-studentkach zawsze jest bardzo chętnie wysłuchana a i często prowadzi do dyskusji i wymiany informacji pomiędzy przewodnikiem a turystami w średniowiecznych murach kawiarni „u Pęcherza”.

    Nie ujdzie też Państwa uwadze szybko rozwijający się Uniwersytet Jana Pawła II, którego siedziba mieści się przecież w Królewskim Mieście Krakowie.

Ceny oprowadzania

Ceny oprowadzania po Krakowie

Czas wędrówki po mieście zależy od Państwa i może trwać przykładowo tylko 1 godzinę albo cały dzień - wszystko według Państwa potrzeb, dlatego też podane ceny proszę traktować orientacyjnie.



W języku polskim:

Usługa przewodnicka 4h - 250zł


W języku angielskim:

Usługa przewodnicka do 4h - 300zł

W języku szwedzkim:

Usługa przewodnicka do 4h - 400zł

Kontakt

Urszula Kalinowska

tel. +48 606 670 942
e-mail: ula@team-krakow.pl



Team Kraków

Urszula Kalinowska
Team-Kraków


NIP: 9451476301 | REGON: 351125050
NR KONTA: 48 1140 2004 0000 3502 4309 4834